Házifeladat

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Go down

Házifeladat

Témanyitás  gab on 2008-10-15, 20:31

A tanár mondott valamit második feladatra hogy mijen tipusu áramkörrel kell megoldani?
Az elsöhöz leírtam hogy NÉV kapukkal kell megoldani (legalábbis nekem), a harmadikhoz hogy JK tárolókkal (ebben biztos vagyok hogy mindenkinek így kell) de a harmadikhoz másodikhoz nem írtam semmit.

A hozzászólást gab összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2008-10-24, 11:19-kor.
gab
Admin

Hozzászólások száma : 199
Registration date : 2007. Dec. 07.

Felhasználó profiljának megtekintése http://gabs.no-ip.org/

Vissza az elejére Go down

Re: Házifeladat

Témanyitás  atomboy on 2008-10-15, 23:03

gab írta:A tanár mondott valamit második feladatra hogy mijen tipusu áramkörrel kell megoldani?
Az elsöhöz leírtam hogy NÉV kapukkal kell megoldani (legalábbis nekem), a harmadikhoz hogy JK tárolókkal (ebben biztos vagyok hogy mindenkinek így kell) de a harmadikhoz nem írtam semmit.
Hany harmadik? Wink

Amugy a tanar altal adott peldafeladatban NEV tipus van, innen kovetkeztettem, hogy ugyanezt kell csinalni haziban.
A harmadikat sikerult megcsinalnod?

atomboy
Admin

Hozzászólások száma : 100

Felhasználó profiljának megtekintése http://www.atomboy.hu

Témanyitás  gab on 2008-10-15, 23:43

A másodikbol eljutottam odáig hogy a képletek megvannak. Ha egyáltalán jo...

Elsö:

Második:

A hozzászólást gab összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2008-10-16, 15:50-kor. (Reason for editing : gab)
gab
Admin

JK Tároló

Témanyitás  Kara on 2008-10-16, 15:31

gab írta:A tanár mondott valamit második feladatra hogy mijen tipusu áramkörrel kell megoldani?
Az elsöhöz leírtam hogy NÉV kapukkal kell megoldani (legalábbis nekem), a harmadikhoz hogy JK tárolókkal (ebben biztos vagyok hogy mindenkinek így kell) de a harmadikhoz nem írtam semmit.

Határozottan emlékszem a tanár úr azt mondta mindenki JK tárolóban dolgozik.

Fel is jegyeztem.

Kara

Kara

Hozzászólások száma : 1
Registration date : 2008. Oct. 16.

Felhasználó profiljának megtekintése

Témanyitás  gab on 2008-10-16, 15:36

A második feladathoz nem kell tárolokat használni. Egyelöre megoldom NÉV kapukkal.
gab
Admin

Témanyitás  gab on 2008-10-16, 20:59

Erre jutottam a 3.feladattal:

A táblázatokban zöld pöttyökkel jelöltem azokat a helyeket ahol 0 helyett 1-et is lehetett volna irni (ahol negálást is lehetett volna használni reset vagy set helyett). Általában egyszerübb képletre vezetett a reset/set, kivéve a negyedik tárolónál.
gab
Admin

Témanyitás  Zoole on 2008-10-16, 22:40

gab írta:Erre jutottam a 3.feladattal:

A táblázatokban zöld pöttyökkel jelöltem azokat a helyeket ahol 0 helyett 1-et is lehetett volna irni (ahol negálást is lehetett volna használni reset vagy set helyett). Általában egyszerübb képletre vezetett a reset/set, kivéve a negyedik tárolónál.

ezt kaptam én is. Én összekötöttem a jk lábakat és úgy oldottam meg a feladatot de nem tudok most scannelni

Zoole

Hozzászólások száma : 54
Registration date : 2008. Oct. 02.

Felhasználó profiljának megtekintése

Témanyitás  gab on 2008-10-16, 22:46

Sikerült lefuttatni microcapben az analizisét... a clock megy, a 4 tárolo kimenete tök sík...

Kösz az ötletet, kipróbálom.

Most látom a J1-et rosszul irtam fel... habár tökmindegy igy is jo arra az 1-es csoportra.
gab
Admin

Témanyitás  gab on 2008-10-24, 07:19

Házik megoldása

Gyakorlatrol a példa áramkörök: sendspace.com 1vpawf (ezek a sendspace linkek kb 1 hétig élnek).
Ezekre érdemes épiteni a 2. és a 3. feladatot, ugy hogy kitörölsz mindent csak a generátort (1demo.CIR, 2.feladat) és a clockot meg a tárolokat (4jk.CIR, 3.feladat) hagyod meg, utána ezekbe a kitisztitott áramkörökbe rajzolod a sajátodat.

1. feladat

Erröl már szerintem nem érdemes sokat beszélni, a lényeg hogy egyszerüsitésnél minél nagyobb csoportokat alkoss az egyesekböl. Minden egyesnek legalább egy csoportban benne kell lennie.

Az én megoldásom: sendspace.com ic33ch . Csak annyit változott az eddigihez képest hogy az F = -(CD) + AD + -(BC)-t kicsit egyszerüsitettem: F = -C(-D + -B) + AD, igy egy árnyalatnyit egyszerüsödött az áramkör is.
Microcapben az alap kapuk a Component->Digital Primitives->Standard Gates menüben vannak (meg az áramkörtöl balra is meg lehet ezeket találni). És kapu: And Gates; negálás: Inverters; vagy kapu: Or Gates.
Analizis microcapben: Analysis menüböl pl a Dynamic DC. A kapcsolokat dupla kattintással lehet állitani (a kapcsolo az Animation->Digital Switch).

2. feladat

Nekem ez volt a feladatom:
(ujra rajzoltam mert az elözöben rosszul csoportositottam)
Az eredmény pedig: sendspace.com gbspnz

Microcapban nyisd meg a 1demo.CIR-t, és törölj ki mindent az egyik generátor (pl az U4-es) kivételével. A generátor négy kimenete lesz az A,B,C,D. Ehhez rajzold meg a saját áramkörödet. A led a Component->Animation menüböl az Animated Digital LED.
Ha kész az áramkör akkor még meg kell irni hogy a generátor milyen jeleket adjon le. Dupla kattintás a generátorra, elöjönnek a beállitásai.
A FORMAT adja meg hogy milyen formátumban adod meg neki a jeleket, ezt 1111-re kell állitani a Value mezöben. A COMMAND adja meg hogy mik lesznek a leadott jelek. A COMMAND-ra kattintva lent megjelenik a jelenlegi beállitása, az U4-nek pl
Kód:
.define in
+0ns 0
+label=start
+100ns incr by 1
+200ns goto start -1 times
A .define in kivételével mindent törölj ki, és ird be hogy neked mik azok amiket a kodolonak fel kell dolgoznia.
Nekem pl greyböl történik a kodolás, szoval itt a grey táblázat sorait adtam meg:
Kód:
.define in
+0ns 0000
+100ns 0001
+200ns 0011
+300ns 0010
+400ns 0110
+500ns 0111
+600ns 0101
+700ns 0100
+800ns 1100
+900ns 1101
A +....ns adja meg az idöt. Azért csak 9 sor az enyém mert a többit a 3 többletes nem tudja értelmezni és azokra már hülyeségeket ir. Ezzel a beállitással a generátor 100 nanosecenként ad ki uj jelet.

Analizishez fel kell cimkézni azokat a vezetékeket amiken figyelni akarod hogy milyen jelek mennek, pl a generátor kimeneteit és az áramkör négy kimenetét (nálam X0...X3). Ezt a felül levö szeköztárbol a T gombbal lehet. Kattints a T-re, aztán a vezetékre amit fel akarsz cimkézni, és ird be a nevét (pl A vagy X0).
Az Analyse menüböl válaszd a Transient..-et. Megjelenik egy ablak ahol be lehet állitani hogy milyen formában rajzolja ki az analizis eredményét. Itt a Time Range-t érdemes állitani (mennyi ideig tartson az analizis, nekem pl 9x100ns-ig müködik a generátor, a Time Range-t 1u-ra (1 mikrosec-re, azaz 1000ns-ra) állitottam.
Az alul levö sorokban lehet megadni hogy melyik vezetékek jeleit rajzolja ki és milyen formában. Uj sort az Add gombbal lehet hozzáadni, a Delete-el pedig sort törölni. Ezekben a P, X Expression, X Range, Y Range értékeket nem érdemes bántani. Az Y Expressiont viszont igen. Az Y Expressionnál adod meg hogy pl az X0 cimkéjü vezeték jeleit rajzolja ki. d(X0) azt jelenti hogy csak vonalat huz ami jelzi hogy éppen 1 vagy 0 az értéke. dec(D,C,B,A) az A,B,C,D vezetékek jeleit egy 4 bites bináris számnak veszi, átszámolja decimálisba és a decimálisat irja ki.
Az analizis sebességét a legfelsö eszköztárbol leeht állitani, itt van egy gomb amin egy ember van (csavarhuzotol balra). Ha ez megnyomod, akkor megjelenik az Animate Options beállitás. Itt kapcsolj Wait for Time Delay-re, és a Time Delayt állitsd pl 0.5-re (sec).

3. feladat

A feladat egy 4 bites számlálo készitése. A számlálo négy tárolobol fog állni, ezek tárolják a számlálo aktuális állásának 4 bitjét. Ha pl a számlálo dec 10-en áll (bin 1010) akkor az elsö tárolonak 1-est kell tárolnia, a másodiknak 0-t, a harmadiknak 1-et, a negyediknek 0-t.
A JK tárolonak három bemenete van, J, K, és CLOCK. A J bemeten lehet SET jelet adni (1-es jel 1-re állitja a tárolot), a K-n RESET jelet (1-es jel 0-ra állitja a tárolot). Ha mind a kettön 0 jelet adunk akkor nem változik a tárolt érték. Ha mind a kettön 1 jelet adunk akkor a tárolt érték negálodik. A CLOCK bemeneten kell kapni az orajelet.
A tárolonak két kimenete van, Q és -Q. A négy tárolo Q kimeneteit összeolvasva kell kapnunk a számlálo aktuális állását.

Nekem bináris számlálo volt a feladatom, ami páratlan számokkal számol visszafelé.

Az eredmény: sendspace.com 9kv93s

Az elsö lépés hogy felirod a számlálo állásait sorrendben. nekem pl 15,13,11,9,7,5,3,1. Ezek mellé a bináris értékeket. A képen a bal felsö sarokban van. Ezek adják meg hogy a négy tárolotol milyen kimeteket várunk. Nálam a Qa oszlop adja legkisebb helyiértékü bit értékeit, Qd a legnagyobbét.

Már megvan hogy milyen kimeneteket várunk a tároloktol, még meg kell keresni hogy milyen J és K bemenetekre van szükség hogy ezeket kapjuk. Ehhez minden tárolohoz rajzolni kell két 4x4-es táblázatot, egy a J-nek, egy a K-nak. Tehát nyolc 4x4-es táblázat (Ja,Ka ... Jd,Kd).
A táblázatokban ki lehet ixelni azokat a mezöket amiket a tárolo biztos nem fog mutatni (nálam ezek a 14,12,10,8,6,4,2,0).
A képen a jobb felsö részen probáltam mutatni hogy hogy kell kitölteni a táblázatokat, a c tárolon mert annak változnak legsürübben az értékei (Qc oszlop).

Tehát nézzük a Qc oszlopot.
Elsö sora a 15-ös számlálo értékhez tartozik, értéke 1. A következö sora is 1. A tárolot nem kell változtatni, tehát a J-n és a K-n is 0-t kell küldeni. A Jc táblázat 15-ös mezöjébe tehát 0 kerül, a Kc 15-ösébe is 0.
A 13-nak megfelelö sor 1-et tartalmaz, a következö 0-t. Ahhoz hogy a tárolo 1-röl 0-ra váltson resetelni kell: J-n 0-t, K-n 1-et (RESET jelet) kell küldeni. A Jc 13-as mezöjébe 0-t kell irni, a Kc 13-asába 1-et.
Ésigytovább, az összes oszlopon végig kell menni. Az utolso sorbol a számlálo ujrakezdi az elsö sorral. A téblázatokban csoportositani kell az 1-eseket, kiolvasni a képleteket. A képen a jobb also sarokban van a végeredmény. A Jb = -Qb pl azt jelenti hogy a B tárolo -Q kimenetét vissza kell kötni a J bemenetére. A Ja = 0 azt jelenti hogy folyamatosan 0 jelet kell kapnia az A tárolo J bemenetének.

Microcap...
Vagy a 4jk.CIR-böl törölj ki mindent a clock generátor (X1) és a tárolok kivételével, vagy az én rajzombol, de ott a RESET nevü generátort is hagyd meg (ha az enyémet használod légyszives nevezd át a generátorokat).
A clock generátort rá kell kötni mind a négy tárolo CLOCK bemenetére (a tárolo bal oldalán középsö láb). Ha a 4jk-t használod, akkor szükség lesz még egy reset jel generátorra, ami a legelején lenullázza a számlálot. Ehhez a Digital Primitives->Stimulus Generators->Stim1-et használd. A COMMAND-ot definiáld igy:
Kód:
.define ... ("..." a generátor neve amit a Value mezöben adsz meg)
+0ns 1
+1ns 0
+2ns 1
Ezt a generátort kösd rá mindegyik tárolo also lábára.
Kell még egy generátor ami konstans 1 jelet ad le. Használd a Digital Primitives->Stimulus Generators->Fixed Digital-t. A VALUE értékét állitsd 1-re. Ezt kösd rá mindegyik tárolo felsö lábára.
Nekem az A tárolomat az elején 1-re kell állitani, ezért a reset generátor van az A felsö lábára kötve és a fix 1 generátor az alsora.

Szükségem volt még egy fix 0 generátorra is, mert Ja = 0 és Ka = 0 jött ki.
A maradék ugyanaz mint a második feladatban, megrajzolni az áramkört, felcimkézni a vezetékeket amiket figyelni akarsz analizisnél, beállitani az analizis tulajdonságait.
Éskész.
gab
Admin

Témanyitás  gab on 2008-10-24, 11:19

atomboy írta:Hany harmadik? Wink
Most veszem csak észre Smile
gab
Admin

pentek

Témanyitás  atomboy on 2008-11-06, 15:13

Zsolti felhivta a kozpontvezetot, Andreat. Azt mondta a no, hogy menjuk be holnap, o megprobal a tanarnal megtudni a dolgokat, es kiirja a honlapra, ha meglesz.
Bar szerintem nemhogy vizsga nem lesz, de a tanar se megy oda.

atomboy
Admin

Felhasználó profiljának megtekintése http://www.atomboy.hu

Vizsga

Témanyitás  gab on 2008-11-06, 18:17

Beszéltem a tanárral.
Méréstechnikára a jegyet a digtech házi alapján adja. A pénteki vizsgára nem kell bemennünk. A feladatokat még nem nézte meg.
gab
Admin

Témanyitás  Füfü on 2008-11-06, 19:58

gab írta:Beszéltem a tanárral.
Méréstechnikára a jegyet a digtech házi alapján adja. A pénteki vizsgára nem kell bemennünk. A feladatokat még nem nézte meg.

Akkor lehet, hogy miattad nem tudtam beszélni vele Very Happy Először azt mondta a portás, hogy foglalt, majd pár percel utána meg már azt, hogy elment.
Füfü
Admin

Hozzászólások száma : 158

Felhasználó profiljának megtekintése http://gdfszkk.nice-forum.net

vizsgaeredmeny

Témanyitás  atomboy on 2008-12-15, 17:59

Van, aki nem 3-3-ast kapott?

atomboy
Admin